وزیر جهاد کشاورزی: 2 میلیون و 650 هزار تن گوشت مرغ و سایر ماکیان سالانه در کشور تولید می شود
1400/01/03

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر سالانه 2 میلیون و 650 هزار تن گوشت مرغ و سایر ماکیان در کشور تولید می شود و این میزان به اندازه نیاز کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز سه شنبه در مراسم افتتاح پروژه زنجیره پرورش مرغ تخم گذار شرکت کشت و صنعت رها مرغ تهران با حضور معاون اول رئیس جمهور، اظهار کرد: کشور ما به لحاظ تولید محصولات پروتئینی بسیار قوی است و امسال بیش از یک میلیون و 200 هزار تن محصولات آبزیان در کشور تولید شده است.

وی افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تولید میگوی کشور 12 هزار تن بود که امروز به بیش از 42 هزار تن رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در تولید مرغ و تخم مرغ بسیار خوب عمل کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: اگر تولید انجام نمی شد 4 میلیارد دلار هزینه واردات به کشور تحمیل می شد تا بتوانیم مرغ را از بازارهای جهانی تامین کنیم بنابراین در زمینه مرغ و تخم مرغ صنعت خوبی در کشور شکل گرفته که باید از حمایت کنیم.

وی افزود: در حال حاضر سالانه 2 میلیون و 550 هزار تن مرغ صنعتی در کشور تولید می شود که با احتساب مرغ سنتی و خانگی و ماکیان این میزان به 2 میلیون و 650 هزار تن می رسد و به اندازه نیاز کشور است.

خاوازی با اشاره به تولید مرغ لاین در کشور گفت: در زمانی که واردات مرغ اجداد تحریم شد، وزارت جهاد کشاورزی با کمک تولیدکنندگان، ورود مرغ لاین آرین به بازار را شروع کرد؛ همچنین با همکاری معاونت امور دام و سازمان دامپزشکی سن گله‌ها را مدیریت کردیم که منجر به تولید به حد نیاز شد.

وی افزود: با وجود تولید، برخی عوامل بازار تحت تاثیر قرار می دهد که یکی از این عوامل قیمت بالای محصولات پروتئینی است.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تولید تخم مرغ تصریح کرد: یک میلیون و 80 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و سالانه حدود 70 هزار تن تخم مرغ مازاد در کشور داریم.

وی با اشاره به مهار آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهار کرد: با وجود شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در روسیه، ترکیه و برخی کشورهای همسایه، معاونت امور دام و سازمان دامپزشکی تمام امکانات خود را بسیج کردند و از شیوع این بیماری در کشور جلوگیری شد.

خاوازی در رابطه با تولید گوشت قرمز در کشور گفت: سال گذشته حدود 850 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شده بود که امسال به حدود 888 هزار تن رسبده است.

وی ادامه داد: وضعیت خوبی در تولید محثولات پروتئینی داریم و ما همه زیربخش ها را تشویق به ایجاد زنجیره تولید کرده‌ایم تا محصول با قیمت مناسب تر به دست مصرف کننده برسد.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در نهاده دامی وابستگی داریم، با ایجاد سامانه بازارگاه و فشار بالایی که تحمل کردیم، امروز تولیدکنندگان راضی هستند و نهاده دامی بخش تولید تا پایان فروردین تامین است.

وی افزود: نهاده دامی مرغ لاین و اجداد به صورت 100 درصد تامین شده مشکلی در این بخش نداریم.

تعداد مشاهده خبر2588 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal